Hovedbestyrelsen

Hovedbestyrelsen er landsforeningens øverste myndighed. På denne liste finder du Parkinsonforeningens aktuelle hovedbestyrelse.

Landsformand
Jorry Højer
Kastanjevej 22
4632 Bjæverskov
23 29 23 66
jorryparkinson@gmail.com

Næstformand
Allan Bergholt
Holmegårdvej 16, Lind
7400 Herning
97 22 66 62 / 23 34 34 20
allanbergholt@gmail.com

Bornholms kreds
Grethe Grønnegaard
Jungmandsstræde 6
3700 Rønne
56 96 33 02
gegroennegaard@gmail.com

Nordsjællands kreds
Preben Carøe
Ringvej 24
2970 Hørsholm
21 71 38 88
pc@caroeeconsult.com  

Dorrit Hermann
Essingen 35
3070 Snekkersten
21 77 05 25
dorrit.hermann@youmail.dk

Fyns kreds
Christian Reventlow
Løgeskov 76
5771 Stenstrup
29 67 57 24
cdreventlow@parkinsonfyn.dk

Ellen S. Munkholm
Søparken 15
5260 Odense S
66 15 13 76 / 21 48 13 75
ellen.munkholm@skolekom.dk

København/Frederiksberg kreds
Diana Holm
Italiensvej 53
2300 København S
30 26 22 66
diana@holmogholm.dk

Jørgen Andreasen
Øresund Parkvej 9, 4. tv.
2300 København S
71 78 44 94
jorgen@andreasen.net

Storkøbenhavns kreds
Birger Thybo Sørensen
Dyringparken 116, 2. tv.
2660 Brøndby Strand
29 26 88 56
btsgm@mail.dk

Ulla Mikkelsen (orlov)
Bredekærs Vænge 197
2635 Ishøj
27 14 37 54
mik@ishoejby.dk

Erling Emmerik
Solbærvangen 25
2765  Smørum
22 88 63 00
erling@emmerik.me

Nordjyllands kreds
Pia Fog
Lindholmsvej 23
9400 Nørre Sundby
23 71 18 05
piafog60@gmail.com

Poul Israelsen
Mellem Broerne 15, 1. th.
9400 Nørresundby
60 91 71 29
pi@business.aau.dk

Sydvestjyllands kreds
Grethe Hebo Jensen
Gyvellunden 43
6800 Varde
25 56 36 77
greher@privat.dk

Vestjyllands kreds
Jan Bräuner
Mejsevej 4
7600 Struer
50 94 39 14
jbr@brauners.dk

Sjællands Østkreds
Else Riis
Søndergade 45 B
4130 Viby Sjælland
29 26 66 06
riis.else@gmail.com

Kristine Nielsen
Kildehusvej 10
4000 Roskilde
22 66 10 30
kristine.nielsen@dadlnet.dk

Storstrømmens kreds
Ella Brødbæk
H C Andersens Vej 59, 1. th.
4700 Næstved
21 42 84 61
ella.broedbaek@gmail.com 

Sønderjyllands kreds
Hans Friis Petersen
Varbergvej 85, 3, lejlighed 15
6100 Haderslev
25 67 46 07
hansfriispetersen@gmail.com

Sydøstjyllands kreds
Ingeborg Uldahl
Brunhøj 4
7100 Vejle
24 24 60 48
ingeborguldahl@gmail.com

Bo Ør Iversen
Nørrebrogade 70
7000 Fredericia
23 37 71 21
bo@growup.dk

Vestsjællands kreds
Kurt Grundahl
Fasanalle 12
4500 Nykøbing Sjælland
23 34 38 54
grundahl@nyka.dk

Midtnordjyllands kreds
Vibeke Sørensen
Høstvej 10
7900 Nykøbing Mors
97724411
vss@outlook.dk

Østjyllands kreds
Konrad Ahrentoft
Georg Krügers Vej 293
8600 Silkeborg
86 82 57 24 / 23 45 45 59
ahrentoft@outlook.dk

Jørgen Schaldemose
Hejrebakken 14
8220 Brabrand
66 11 53 66
jrgnschldms@gmail.com

Keld Overgaard Jensen
Bakkekrogen 15
8500 Grenaa
23 33 16 16
keldovergaard@stofanet.dk

Øvrige medlemmer
Per Eriksen
Finsensvej 63, 2. th.
2000 Frederiksberg
61 69 51 23
per-eriksen@hotmail.com

Heino Jespersen
Lundedalsvej 32, 2.
2900 Hellerup
40 22 15 96
heino@unitywalk.dk

Hannah Petersen
Hovmestervej 41, 3. th.
2400 København NV
50 56 88 37
empre@ofir.dk