Folketingsvalget 2015
Parkinsonforeningen vil gerne bruge valget til at sætte fokus på de problemstillinger, som optager landets parkinsonfamilier. Derfor har vi udarbejdet 3 spørgsmål, som du kan stille relevante kandidater.
Parkinsonforeningen vil gerne bruge valget til at sætte fokus på de problemstillinger, som optager landets parkinsonfamilier. Derfor har vi udarbejdet 3 spørgsmål, som du kan stille relevante kandidater.
Bispebjerg Hospital søger personer med Parkinson til et stort forskningsprojekt. Håbet er at finde nye redskaber til at stille diagnosen med, samt bedre at forstå de hjerneproteiner som udløser sygdommen.
Du kan nå det endnu! Tag dine børn, forældre eller børnebørn i hånden og kom og hyg jer sammen med os, når Parkinsonforeningen i dag afholder den fjerde Parkinson Unity Walk på dansk grund.
Forfatter søger parkinsonramte singler og gifte med eller uden børn til en ny bog med beretninger. Den bliver til i et samarbejde med Parkinsonforeningen, og overskuddet fra salget af bogen tilfalder foreningen.
Så har vi ramt endnu milepæl med 1500 'synes-godt-om'! En stor tak skal derfor lyde til alle jer, der allerede følger foreningen – jo flere vi er, jo nemmere er det at sprede vigtig information.
Der vil blive udbudt yderligere tre parkinsonhold på Montebello i 2015, som starter den 19. september, den 31. oktober og den 9. december. Et genoptræningsophold varer tre uger og er målrettet fase 1 og 2.
Kom med i Viborg fredag den 22. maj, hvor vi i selskab med bl.a. en neurolog og en psykolog sætter fokus på, hvordan man bedst styrker samarbejdet med lægen - alene eller sammen med familien.
Verdens største hjernepris, The Brain Prize, blev den 7. maj uddelt til fire forskere. Alle har de medvirket til at udvikle teknologien 'to-foton-mikroskopi', der giver indsigt i hjernens mindste dele mens den er aktiv.
Applikationer eller "apps" til din smartphone kan også bruges i relation til Parkinson. Hjemmesiden parkinsonslife.eu har samlet en række forslag til gode parkinson-app's. Måske kan du blive inspireret?
Opskriften på en perfekt dag i fodboldens tegn: Strålende solskin, Flemløse Boldklub, medlevende publikum og masser af kampklare fodboldspillere fra hhv. København, Sverige og Fyn/Jylland.