Pris uddelt: Ung Forsker 2013

Oprettet d. 01.11.2013

Damian Herz på 30 år modtog lørdag den 26. oktober 2013 Parkinsonforeningens Ung Forsker Pris.

Herz forsker i de mekanismer i hjernen, som forårsager ufrivillige bevægelser hos halvdelen af patienterne i medicinsk behandling for Parkinsons sygdom.

”Damian Herz har tidligt vist stor selvstændighed og er en meget givende og værdifuld del af det forskningsteam, han er en del af,” lyder det i begrundelsen fra foreningens forskningsråd, som desuden understreger perspektiverne for hjerneforskningen og Herz’ menneskelige kvalifikationer. Herz medvirker i et stort forskningssamarbejde mellem Hvidovre og Bispebjerg Hospital. 

Prisen medfølges af kr. 25.000 og blev overrakt af protektor Grevinde Alexandra. Parkinsonforeningen har længe ønsket at etablere en pris til en lovende ung parkinsonforsker for at tilskynde interessen for forskning i sygdommen. Det er i år anden gang, at prisen bliver givet og det er foreningens forskningsråd, der har besluttet hvem, der skal have prisen.