Parkinsonforeningen til DHL Stafet

Oprettet d. 26.08.2013

I denne tid samles motionsglade danskere over hele landet for at løbe DHL-stafet. Parkinsonforeningen er selvfølgelig også repræsenteret og har eksempelvis allerede været på banen i Odense den 13. august, hvor 3 hold løb for parkinsonsagen. Onsdag den 28. august går starten både i Aalborg og København – kom gerne forbi fra kl. 17.00 og hjælp os med at støtte vores seje løbere, nyd stemningen og mød andre fra foreningen.

I København kan du ligeledes møde foreningens DREAMTEAM, hvor parkinsonambassadør Wilson Kipketer vil denne dag være i front sammen med svømmer Mette Jacobsen, roer Eskild Ebbesen, roer Rasmus Quist Hansen og sports- og studievært Camilla Nørgaard.

LÆS MERE: Parkinsonforeningens dreamteam til DHL

FIND OS: Vi har telt i Fælledparken blok 53.

Her på siden ser du de tre hold fra Odense – vi glæder os til at møde foreningens andre løbere i Fælledparken og Kildeparken!

 

DHLFyn1.jpg

 

DHLFyn3.jpg