Milepæl på Facebook

Oprettet d. 20.05.2015

Så har vi ramt endnu milepæl med 1500 likes eller 'synes-godt-om' på Facebook!

En stor tak skal derfor lyde til alle jer, der allerede følger foreningen – jo flere vi er, jo nemmere er det at sprede vigtig information.

Vi håber samtidig, at endnu flere har lyst til at følge foreningens side. Alt du skal gøre er at åbne foreningens side og trykke ”Synes godt om”. Du finder os let ved at skrive "Parkinsonforeningen Danmark" i søgefeltet.

Har du ikke allerede en Facebookprofil?
For at følge med på Parkinsonforeningens side skal du selv have en profil. Herunder følger en let guide fra Facebook selv, hvor du kan få råd til, hvordan du kommer godt i gang.

  • Gå til www.facebook.com.
  • Hvis du får vist tilmeldingsformularen, skal du angive dit navn, din e-mailadresse eller dit telefonnummer, din adgangskode, din fødselsdato og dit køn. Hvis du ikke får vist formularen, skal du klikke på "Opret profil", og derefter udfylde formularen.
  • Når du har tilmeldt dig, skal du bekræfte din e-mailadresse eller dit telefonnummer. Facebook sender dig enten en e-mail eller en sms, du skal bruge til at bekræfte din konto.
  • Når du så har oprettet en facebookprofil, kan du øverst i søgefeltet skrive "Parkinsonforeningen Danmark". Så kommer du frem til vores side og skal trykke "Synes godt om". Så kan du følge med i Parkinsonforeningens aktiviteter.