Nyheder fra Parkinsonforeningen

Ifølge vores lægefaglige rådgiver er der ikke noget, der tyder på, at man som sådan har øget risiko for coronasmitte, hvis man har Parkinsons sygdom. Ældre og svækkede personer er dog generelt i større risiko for mere komplicerede sygdomsforløb. Mange af vores medlemmer vil være i denne gruppe,...

På grund af coronaepidemien er den vederlagsfri fysioterapi sat på pause. Det kan være et stort problem, når man er vant til at benytte denne mulighed. Der er nu mulighed for at få en individuel telefon- eller videokonsultation hos din fysioterapeut under den vederlagsfri ordning. Tilbuddet er...

Michael J. Fox Foundation afholdt et webinar om Parkinsons sygdom og coronavirus den 19. marts 2020. Parkinsonforeningens forskningsformidler, Karen Østergaard, har givet et resumé af webinaret og supplerer med kommentarer i forhold til en dansk kontekst.

Hvad ved vi om...

Det er ikke altid muligt at forene parkinson med fuldtidsarbejde.
Der er nu skabt en ny mulighed for førtidspension dig, der har væsentlige helbredsproblemer efter et langt arbejdsliv – eller på anden måde er slidt ned efter mange år på arbejdsmarkedet.

Folketinget vedtog i...

Det vil fortsat være muligt at ringe til Parkinsonforeningen hverdage mellem kl. 10 – 14 på tlf. 36 35 02 30, ligesom foreningens rådgivere og...

Pages